HEADLINES

Edward and Eva Lara Underwood Scholarship
Qualified Underwood Scholars SY 2017-2018

Updated: April 19, 2017

Congratulations to the following students who have qualified as scholars under the Edward and Eva Lara Underwood Scholarship Program

# Name of Student School Last Attended Grade/Course
1. ABAD, REYSTHER ASHLY Pasay City South High School Grade 11
2. AGRAVIADOR, WHYLCY JUNE Pasay City South High School Grade 11
3. ALAPAN, REGINE J. La Salle College Antipolo BSA-1
4. ALCABA, GUALBERTO JR. C. Pasay City South High School Grade 11
5. ANGELO, ANGELICA V. Mapa High School Grade 11
6. BAYLON, PAULINE JOY Ramon Magsaysay High School Grade 11
7. BINABISE, BLESSIE Pasay City South High School Grade 11
8. CARBONELL, MARDY Pasay City South High School Grade 11
9. COGUIA, PRINCESS JEAN Pasay City South High School Grade 11
10. DAIZON, REHAM JAY A. V. Mapa High School Grade 11
11. DELOS REYES, JO ANNE P. V. Mapa High School Grade 11
12. ESPINOSA, ALETHE M. Bethel Knox School Grade 11
13. ESPIRITU, LARA MAE B. Gen. Pio Del Pilar National High Grade 11
14. GARDOCE, RIKKI MARIE M. Tagaytay City Science National High Grade 12
15. GILDO, TRISHA MARIE V. Mapa High School Grade 11
16. GLORIOSO, JAICA JANEL Pasay City South High School Grade 11
17. GONZALES, PATRICIA MARIE Pasay City South High School Grade 11
18. GUISINGA, HANNAH Jesus Heart of GOD Christian Academy Grade 11
19. INFORTUNA, CHRISTOPHER R. Pasay City South High School Grade 11
20. MAESTRE, GLADYS Las Piñas East National High School BSA-1
21. MISTAL, MERARDO JOSE P. Dr. Arcadio Santos National High School Grade 11
22. MORAL, OWEN PATRICK ERDA Technical Vocational Secondary School Grade 11
23. PILLADO, ELOISA St. Matthew Academy of Cavite Grade 12
24. RAGUINE, ABEGAIL Colegio de San Agustin BSID-1
25. ROSETE, RICA MARIBETH P. Southeast Asian College Grade 12
26. RUBIA, GRECEL L. V. Mapa High School Grade 11
27. VERANO, ELLA JOY L. Sauyo High School Grade 11

Posted: October 26, 2016

1st Batch For Underwood Scholarship - October 8, 2016

  1. ABAD, Reysther Ashly
  2. AGRAVIADOR, Whylcy June
  3. ALCABA, Gualberto Jr. C.
  4. BAYLON, Pauline Joy
  5. BINABISE, Blessie
  6. CARBONELL, Mardy
  7. DUMAGUING, Edelia Mae
  8. GONZALES, Patricia Marie
  9. GLORIOSO, Jaica Janel
  10. INFORTUNA, Christopher R.
  11. LUNGAY, Joyce Angeli M.
  12. PAGO, April Joy A.
  13. RIVERA, Ronalyn

2nd Batch for Underwood Scholarship - October 15, 2016

  1. ALAPAN, Regine J.
  2. COGUIA, Princess Jean
  3. DELA CRUZ, Joyce Ann
  4. ESPIRITU, Lara Mae B.
  5. GARDOCE, Rikki Marie M.
  6. GUISINGA, Hannah
  7. LABENDIA, Lorence B.
  8. LUBUGAN, Mary Luz P.
  9. MAESTRE, Gladys
  10. MISTAL, Merardo Jose P.
  11. OBINGA, Fernando
  12. ONTING, Mariel

3rd Batch for Underwood Scholarship - October 22, 2016

  1. ANGELO, Angelica
  2. DAIZON, Reham Jay A.
  3. DELOS REYES, Jo Anne P.
  4. ESPINOSA, Alethe M.
  5. ESTEBAN, Joyce D.
  6. GILDO, Trisha Marie
  7. MAFNAS, Princess Mary Ann
  8. MAGBANUA, Reiniel S.
  9. MORAL, Owen Patrick
  10. RACHO, Renan Kim B.
  11. RAGUINE, Abegail
  12. ROSETE, Rica Maribeth P.
  13. RUBIA, Grecel L.
  14. TAMPOS, Andre Jolo
  15. VERANO, Ella Joy L.




Underwood Scholars for SY 2016-2017

Posted: April 7, 2016

We are pleased to inform you that the Council of the Underwood Foundation has approved the following underwood candidates as recommended by the Philippine Women’s University (PWU) for SY 2016-2017.

An orientation for old and new scholars will be held on May 25, 2016 at 10:00 A.M.

For further details, please call or see the Scholarship Office at 465-1713.

High School:

  1. Morente, Julia Mae S. (4th Year)

Grade 11 (K-11):

  1. DEL VALLE, Kayla Mariz M.
  2. FERNANDEZ, Kyla A.
  3. MASALTA, Hannah Lei L.
  4. MERNILO, Hannah Myka B.
  5. NICODEMUS, Eloisa Mae E.
  6. NIDERA, Trixia Vimarie B.
  7. PAMONAG, Marie Evelyn B.
  8. PELAYO, Nicole Lovejoy G.
  9. RAMOS, Ivy
  10. TRINIDAD, Joanna Mikaela A.
  11. TUMALA, Khylie Nichole Grade 11
  12. VIADO, Lyn Hennecy B.

Tertiary:

  1. ALONZO, Brndt Exequiel (BSMT)
  2. ANDINO, Michaela Niña B. (BSED I)
  3. BALLARAN, Jade Ann (BSBA I)
  4. BAUTISTA, Jasmin (ABCA I)
  5. BERMUDEZ, Rizeth F. (ABPSY II)
  6. BIGLANG AWA, Kristin Erika (ABCA I)
  7. BOLOK, Nyco Renz R. (BSA I)
  8. CALDERON, Mitch Gwen I. (BSSW II)
  9. CUSTODIO, Ma. Elaine R. (BSMT I)
  10. DUARTE, Almira (ABPSY II)
  11. GAMBONG, Elanmae H. (BSE I)
  12. GIPIT, Rosavilla (ABFS II)
  13. GLORIOSO, Ckarla Gjine T. (BSND II)
  14. GUISINGA, Harold John (BSPH III)
  15. HAMSA, Nodjiods H. (BSA I)
  16. KASILAG, Mary Grace C. (BSND II)
  17. LEGARDA, Marnelli (BSE III)
  18. LOSANO, Judy Ann (ABCA I)
  19. LUMABI, Patrice (ABPSY I)
  20. MANALANG, Vianna Patrisha (ABCA I)
  21. MARTICIO, Eloise Kate G. (ABPSY I)
  22. MEDICI, Rovelyn Maan D. (BSIT I)
  23. MIJARES, Ma. Danalle Gabrielle J. (ABCA I)
  24. MISTAL, Kristel Anne P. (BSSW I)
  25. MOAJE, Mary Rose F. (BSA)
  26. MONASTERIAL, Benedict Christian S.J. (BSA II)
  27. OBINGA, Francis (BSIT I)
  28. OBINGA, Hardy (BSIT)
  29. OGANIA, Micel Joyce (BSND III)
  30. ORCINE, Yasmine Rose (BSMT IV)
  31. PADILLA, Chrisan T. (BEED II)
  32. PANTADEN, Hannah (BMME III)
  33. QUINTO, Liberty J. (ABPSY I)
  34. RIVERA, Joan L. (BSBA I)
  35. ROMERO, Hannah Abigael (BSA I)
  36. SAN JOSE, Ian Dominic (BSA I)
  37. SAVARIZ, Maria Ferlyn B. (ABCA II)
  38. SEÑAR, Meliza (ABCA I)
  39. SERAFINA, Mary Rose (BSSW II)
  40. SIAPNO, Abigail (ABPSY I)
  41. TAMPOS, Ashlie Ramirez (BSA I)
  42. TARUSAN, Rea Joy M. (BSA I)
  43. UMINGA, Shestrelmay (BSPH II)
  44. VELASCO, Maria Crisilda C. (BSE)
  45. VEYRA, Rizalyn (BSSW II)



View more Headlines

Related Stories